WEBSIGN – pozycjonowanie stron internetowych

WEBSIGN - logo
STY 04 2010

nie jest wbrew pozorom taką prostą i oczywistą sprawą. Owszem, marketing internetowy ma obecnie olbrzymi wpływ na działalność większości firm, jednak nie każda firma, a tak naprawdę zaledwie garstka polskich firm zdaje sobie sprawę, jak można odnieść i w jaki sposób rozpocząć swoją obecność w Internecie tak, aby była ona optymalna i w jak najszybszym czasie mogła przynieść im korzyści.

Niestety, w przypadku większości firm, które chcą zaistnieć w Internecie model zaistnienia w Internecie jest jeden i optymalnym nazwać go nie można. Na pierwszy ogień idzie strona internetowa – firma zleca jakiemuś webmasterowi lub firmie zajmującej się projektowaniem stron www stworzenie strony internetowej, bardzo często nie zdając sobie nawet sprawy, że sama strona www to zdecydowanie za mało. Każdy przecież liczy na to, że po utworzeniu jego firma nagle zyska wielu nowych klientów i że pieniądze wydane na stronę internetową bardzo szybko się zwrócą. Po jakimś czasie firma dopiero rozumie, że nie jest to prawdą i wtedy zgłasza się do firmy zajmujące j się marketingiem internetowym zazwyczaj  w celu pozycjonowania takiej strony i tu następuje pierwszy problem.

Przede wszystkim, w około 90% przypadków, strona www, która ma zostać poddana procesowi pozycjonowania nadaje się do przebudowy i nie jest tu mowa o metatagach. W wielu przypadkach wszystkie podstrony mają takie same metatagi, bo firmie, która programowała stronę nie zależało na tym żeby było inaczej, a klient też nie wiedział, że taka funkcja może się do czegoś przydać, adresy URL nie są w żaden sposób seo-friendy, struktura strony pozostawia wiele do życzenia, a wiele podstron jest zaindeksowana pod kilkoma adresami URL.  To wszystko dla firmy, która zajmuje się wyłącznie tworzeniem stron www nie ma żadnego znaczenia, bo przecież klient zazwyczaj nie ma o tym pojęcia, a firma zarabia na utworzeniu strony i nie interesuje jej specjalnie co będzie się działo ze stroną później.

Gdy w ten sposób przygotowana strona trafia do pozycjonowania pojawia się problem – strona wymaga zmian. Niekiedy wykonanie podstawowych zmian tak aby przystosować stronę do pozycjonowania nie jest bardzo pracochłonne, jednak w skrajnych przypadkach może okazać się, że konieczna jest całkowita przebudowa strony, a niekiedy wręcz stworzenie strony od nowa. I tutaj właściciel zazwyczaj nie może zrozumieć, jak to możliwe, że będzie musiał zapłacić za usługę, za stworzenie od podstaw lub też za znaczną przebudowę, skoro stronę www on już posiada i wydawało mu się, że ta strona www jest naprawdę idealna. Oprócz kwestii finansowych pozostaje kwestia czasowa i podmiotowa. Nie każda firma SEO zajmuje się przebudową stroną i dysponuje czasem na tego typu zlecenia, często wykonanie takiej przebudowy to stworzenie od początku, co może trwać nawet dłużej niż czas stworzenia pierwszej wersji .

Jeśli zatem stoisz przed kwestią powierzenia komuś stworzenia Twojej , zastanów się, czy warto tracić czas i pieniądze na stworzenie , która niestety nie wykorzysta całego swojego potencjału tylko dlatego, że Ty się na tym nie znasz,a  firmie która tworzy stronę na tym nie zależy. Na Zachodzie bardzo popularne są już usługi konsultingowe firm SEO – firmy zajmujące się pozycjonowaniem wspomagają właściciela strony w kontrolowaniu pracy wykonanej przez firmę tworzącą stronę www, wskazują na które elementy strony warto zwrócić uwagę, co jest wykonane niepoprawnie, co należy zmienić. W ten sposób nawet jeśli firma zajmująca się pozycjonowaniem ostatecznie nie będzie zajmować się pozycjonowaniem danej , właściciel strony będzie miał swoją stronę wykonaną tak, że strona będzie przystosowana do pozycjonowania i nie będą konieczne dodatkowe inwestycje w przebudowę strony pod kątem pozycjonowania.

Zatem przyszły właścicielu strony internetowej, zastanów się dobrze, czy nie warto zainwestować we wsparcie firmy zajmującej się pozycjonowaniem tak by doradziła Ci ona podczas tworzenia przez inną firmę. Zaoszczędzisz w ten sposób sporo czasu, który podobno jest bezcenny…

Tagi: , , , , , ,

Dodaj komentarz


Użytkowanie Serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje